N I L A D I C دوشنبه 14 اسفند 1391 01:39 ب.ظ نظرات ()

تهیه کنندگان: بهنام گلستانی و میلاد خواجوی

در این صفحه قصد دارم اسکریپتهایی رو معرفی کنم که به منوی کلیک راست مدیر فایل ناتیلوس اضافه میشن و کارهای مفیدی مثل تبدیل فرمت و تغییر سایز عکس و دسترسی آسان به امکانات سیستم عامل و... رو با کلیک راست انجام میدن. بعد از استفاده از این اسکریپتها تازه کارها هم کمی با قدرت shell لینوکس آشنا میشن و هم شروع کار براشون راحت تر میشه .تجربه نشون داده که استفاده از این اسکریپتها باعث میشه دوستانی که تازه وارد دنیای زیبای لینوکس شدن بعد از مدتی گرایش به نوشتن اسکریپتهایی پیدا میکنن که نیازهای خاص خودشون رو مرتفع میکنه .

اسکریپتهایی که اینجا قرار میدم باید ابتدا از حالت فشرده خارج بشه و بعد در دایرکتوری خانگی کاربر جاری و در مسیر زیر قرار بگیره :

.gnome2/nautilus-scripts

این مسیر برای من با کاربری به اسم behnam به صورت زیره:

/home/behnam/.gnome2/nautilus-scripts

بعد از کپی کردن اسکریپت در این مسیر باید فایلها مشخصه ی (Attribute) اجرایی داشته باشند البته من این کار رو برای تمام اسکریپتها انجام دادم ولی جهت اطلاع کد زیر رو برای افزودن مشخصه ی اجرایی میگذارم :

chmod 740 ~/.gnome2/nautilus-scripts/script_name

توجه کنید که در لینوکس فایل ها و فولدر های مخفی با نقطه شروع میشن . در اوبونتو برای نمایش فایل های مخفی از کلید های ترکیبی Ctrl+H استفاده میشه.

بعد از قرار دادن اسکریپت در مسیر ذکر شده و تغییر مشخصه، باید ناتیلوس رو به اصطلاح refresh کرد تا تغییراات اعمال بشن که کاربران تازه کار فعلا میتونن با logout و یا راه اندازی مجدد سیستم به این نتیجه برسن ، بعد از این گزینه ای به اسم scripts به منوی کلیک راست مدیر فایل ناتیلوس اضافه میشه که از داخلش میتونید اسکریپت مورد نظر رو انتخاب و اجرا کنید.

بعضی از این اسکریپتها نیاز به نصب برنامه های اضافی دارند مثلا اسکریپتی برای تبدیل فایلهای تصویری مطمئنا احتیاج به یک نرم افزار مبدل نظیر ffmpeg یا ... خواهد داشت ، حتی الامکان سعی میشه که این موارد یا مورد هایی که در اونها استفاده از اسکریپت مورد نظر با ریسک همراه هست ذکر بشه.

در نهایت : درسته که این اسکریپتها امتحان شده هستند ولی این به این معنی نیست که اگر روی سیستم من درست کار کنه حتما باید روی سیستم بقیه هم به همون خوبی جواب بده یا مشکل ایجاد نکنه پس لطفا با ریسک خودتون از این اسکریپتها استفاده کنید.

برای دریافت اسکریپتها به انتهای صفحه و برای توضیحات بیشتر در مورد اسکریپتها به این تاپیک مراجعه کنید : http://forum.ubuntu.ir/index.php?topic=4064.0

اجرای Nautilus Script ها از طریق Nautilus Action

همان طور که دیدید تمام این scriptها بدون کنترل خاصی در منوی scripts در لیست Right Click ظاهر می شوند. منظور این است که بعضی وقت ها نیاز نیست که script خاصی در این منو ظاهر شود، برای مثال audio-convert باید تنها برای fileها ی صوتی با فرمت خاص ضاهر شود و نیازی نیست که با right click بر روی یک file تصویری این script نمایان شود. برای استفاده ی بهتر از این script ها ابتدا برنامه ی nautilus-actions را نصب کنید:

sudo apt-get install nautilus-actions

این برنامه از طریق systems > prefrences قابل اجرا می باشد. بعد از اجرای برنامه یک script جدید ایجاد کنید و آدرس script قابل اجرا (Executable) را در قسمت pach وارد نمایید. نوع file های مورد نظرتان را وارد کنید یک Icon مناسب برای script انتخاب کنید (می تونید این Icon ها را از مسیر /usr/share/pixmaps انتخاب کنید و در قسمت parameters گزینه ی مناسبی را وارد نماید برای مثال %f را وارد نمایید. از این به بعد این scripts تنها روی format خاصی از fileها در منوی right click ظاهر می شود.

اسکریپتها

با کلیک روی نام اسکریپت آنرا دریافت نموده و پس از اینکه از حالت فشرده خارج کردید در مسیر گفته شده بالا کپی نمائید.

اسکریپت

کاربرد

audio-convert.tar.gz

تبدیل فایلهای صوتی با فرمت wav, ogg, mp3, mpc, flac, ape, aac,wmaبه هم

convert_to_jpeg.tar.gz

تبدیل فرمت های مختلف عکس به فرمت jpg

Set_as_wallpaper.tar.gz

تعیین عکس به عنوان wallpaper

root-nautilus-here.tar.gz

باز کردن مسیر جاری در ناتیلوس با دسترسی root

root-terminal-here.tar.gz

باز کردن مسیر جاری در ترمینال با دسترسی root

terminal-here.tar.gz

باز کردن مسیر جاری در ترمینال با دسترسی کاربری

addToXmmsQueue2.tar.gz

باز کردن فایل های یک فولدر توسط xmms با کلیک راست روی فولدر

Script-Installer.tar.gz

اسکریپتی برای نصب آسان اسکریپت ها

Font-Installer.tar.gz

نصب آسان فونت

Encrypt-Decrypt.tar.gz

رمزگذاری روی فایلها

Desktop_ShortCut.tar.gz

ایجاد shortcut در دسکتاپ

Search-Here.tar.gz

باز کردن برنامه ی جستجوی فایل در مسیر جاری

Send-to.tar.gz

کپی کردن فایل مورد نظر در مسیر ریشه ی فلاپی ، فلش موری ، پارتیشن های مختلف هارد دیسک...

lowercase.tar.gz

تبدیل حروف نام یک فایل به حروف کوچک

uppercase.tar.gz

تبدیل حروف نام یک فایل به حروف بزرگ

CopyTo.tar.gz

کپی فایل و فولدر در مسیر دلخواه

MoveTo.tar.gz

انتقال فایل وفولدر به مسیر دلخواه

Mount-Unmount.tar.gz

مونتmount کردن فایلهای iso

ارسال ضمیمه جدید "Open as administrator.tar.gz"

باز کردن فایل ها و فولدر ها با دسترسی root

منبع: اوبونتو ایران