تبلیغات
NILADIC
منوی اصلی

معرفی

نصب مودم ADSL D-Link DSL-200/RU Generation III

این راهنمای کابردی برای مودم ADSL با اتصال USB برای مارک D-Link و مدل DSL-200/RU Generation III تهیه شده است. این راهنما برای توزیع‌های برپایه‌ی دبیان تهیه شده است و برروی دو توزیع اوبونتو و پارسیکس تست شده است. البته ممکن است مودم ADSL شما نیز با این روش نصب شود. اگر به درستی نمی‌دانید که مودم شما از این نوع است یا خیر می‌توانید برای حصول اطمینان به این وب سایت مراجعه کنید.

نصب

ابتدا به سایت http://eciadsl.flashtux.org/download.php رفته و نوع توزیع خود (مانند دبیان، فدورا، زوزه و ...) را انتخاب کنید و درایور یا راه‌انداز آن را از اینترنت دریافت کنید. پس از دانلود کردن دریاور کافیست آن را نصب کنید، در اوبونتو (و سایر توزیع‌های برپایه‌ی دبیان) با دستور dpkg -i در خط فرمان و یا دوبار کلیک روی فایل مورد نظر در محیط گرافیکی می‌توانید بسته‌ی مورد نظر خود را نصب کنید.

در صورتی که مشکلی در نصب از طریق بسته‌های آماده و کامپایل شده داشتید میتوانید سورس بسته‌ها را دریافت و برای توزیع خود آنها را کامپایل و نصب کنید. (این مورد تنها برای توزیع‌هایی که بسته‌های مخصوص آن‌ها در سایت وجود ندارد صادق است.)

پیکربندی

بسیار خب حال به مرحله‌ی پیکره بندی و انجام تنطیمات می‌رسیم. در صورتی که از محیط گرافیکی استفاده می‌کنید کافی است دستور eciadsl-config-tk را اجرا کنید. در صورتی که در محیط متنی یا خط فرمان هستید می‌توانید دستور eciadsl-config-text را اجرا کنید، در پنجره‌های باز شده می‌توانید تنظیمات مورد نظراتان را اعمال نمایید. برای اطلاع کامل از مشخصات سخت‌افزاری مودمتان کافیست به این صفحه مراجعه کنید و نوع و مدل دقیق مودمتان را انتخاب کنید. مشخصات چیپ اصلی یا Chipset مودمتان را که باید شبیه به :Vid1/Pid1 Vid2/Pid2: Synch .bin: Chipset باشد یادداشت کنید. مدل مورد استفاده ما در اینجاD-Link DSL200 generation III است که در ادامه مقاله به شرح نصب آن می‌پردازیم.

نام کاربری و سپس کلمه عبور را وارد کنید، سپس VPI که در ویندوز استفاده میکنید اغلب 0 سپس VCI و سپس Provider DNS که باید در حالت گرافیکی تیک نزنید و در رابط متنی هم غیر فعال رها کنید. سپس لیست مودم ها ظاهر می‌شود که D-Link DSL-200/RU Generation III در لیست مذکور موجود نیست؛ به همین سبب کافیست گزینه‌ی Other را انتخاب کنید. گزینه‌ی بعد Modem chipset است که با توجه به مودمتان آن را انتخاب کنید، در اینجا ما GS7470 را انتخاب می‌کنیم. دو گزینه بعدی مربوط به usb که 0 باید وارد شود هستند. سپس Synch .bin file که باید شما EciAdsl synchronization فایل gs7470_synch20.bin را در شاخه ای که درایور نصب شده etc/eciadsl کپی کنید DHCP و Static IP این گزینه‌ها را تغییر ندهید خوب ذخیره و خروج کنید. نوع ppp خود را هم LLC_SNAP_RFC1483_BRIDGED_ETH_NO_FCS انتخاب کنید .

اجرای برنامه

در این مرحله باید دستور eciadsl-start را اجرا کنید، پس از اجرای این دستور در صورتی که تمام مراحل به درستی طی شده باشند چراغ دوم مودم باید روشن شود. در صورتی که چراغ روشن نشود مراحلنصب شما دچار مشکل شده است، اولین راهکار تغییر فایل bin است. در صورتی که چراغ روشن شود خطور زیر در صفحه نمایش به نمایش در خواهند آمد.

[EciAdsl 1/5] Setting up USB support... 
Preliminary USB device filesystem is OK
Loading tun/tap module...
tun loaded successfully
[EciAdsl 2/5] Uploading firmware...
Process skipped .. no more needed
firmware loaded successfully
[EciAdsl 3/5] Synchronization...
OK eciadsl-synch: success
Synchronization successful
Mounting devpts filsystem...
mount: devpts already mounted or /dev/pts busy
failed to mount
[EciAdsl 4/5] Connecting to provider...
Connection successful
[EciAdsl 5/5] Setting up route table...
Waiting for tap0...
ERROR: couldn't set your static IP or your external gateway
If you don't use PPPoE, please check your configuration.

در هر مرحله که مشکل داشته باشید دراین قسمت معلوم می‌شود. در این مرحله پروتوکل PPPoE باید در لینوکستان نصب شده باشد. در اغلب توزیع‌های پیشرفته مانند Ubuntu یا Parsix یا Fedora این پروتوکل به صورت پیش‌فرض نصب شده است. درصورتی که در سیستم شما چنین پروتوکلی نیست می‌توانید یا از بسته‌های توزیع خودتان یا از بسته‌های سورس د موجود در اینجا استفاده کنید.

ساخت اتصال اینترنت

پس از این که مراحل نصب به صورت کامل به اتمام رسید کافیست اتصال اینترنت یا یک Account جدید ایجاد کنید. از آنجایی که از پروتوکل PPPoE استفاده می‌کنیم برای ایجاد این حساب اینرتنت جدید نیز از دستور "pppoeconf" استفاده می‌کنیم. این دستور را در خط فرمان اجرا کنید و تمام اطلاعت مورد درخواست آن را که کاملا وابسته به ISP شما است وارد کنید. برای اتصال به اینترنت از دستور "pon dsl-provider" استفاده کنید. ممکن از برای اجرای این دستور نیاز به مجوز root که همان کاربر مدیر است داشته باشید. در این صورت در اوبونتو می‌توانید از دستور "sudo pon dsl-provider" و در توزیع های دیگر ابتدا دستور su و پس از وارد کردن کلمه عبور مدیر دسترو pon dsl-provider را اجرا کنید. پیش از اتصال به اینترنت در صورتی که چراغ دوم مودم روشن نباشد ابتدا eciadsl-start اجرا کنید و سپس pon dsl-provider را اجرا کنید. برای قطع کردن اتصال نیز از دستور "poff" استفاده کنید. پس از قطع اتصال برای غیر فعال نمودن درایور می‌توانید از دستور "eciadsl-stop" استفاده کنید.