تبلیغات
NILADIC
منوی اصلی

مقدمه

گوشه‌های راست از مظلوم‌ترین شکلهای هندسی هستن که می‌شناسم! چرا؟ چون راحت کشیده می‌شن (کسی رو دیدید به دایره بگه زشت؟ چون بادست کلی طول می‌کشه تا کشیده بشه!). تازه اگه سخته یه کتاب که دم دست هست یا یک گونیا یا کلی چیزهای دیگه برای کشیدن! به خصوص توی محیطهای کامپیوتری که به صورت ذاتی از این مفهوم خوششون میاد. شاید اگه من یکی از این گوشه‌های راست بودم، آرزو می‌کردم که محیطهای کامپیوتری نبودن! خب به هر حال یه گوشه‌س و نمی‌شه ازش خواست بفهمه که بین زیبا و زیباتر یه فرق مهم هست. البته اگه یکم نگاه کنیم، چون اینقدر از این شکل به صورت پیشفرض استفاده می‌کنن که باعث می‌شه کاربرا از گوشه‌های راست بدشون بیاد! - یعنی هر زاویه‌ای از ۰ تا ۱۸۰ قبول به جز ۹۰ و اطرافش! از این نظر من به گوشه‌های راست حق می‌دم. یه کم با این شکلها مهربونتر باشیم! :D

خلاصه این ماجرا خیلی طولانیه و اگه تبلیغات محیطهای گرافیکی رو ببینید کلمه rounded corner گواه زنده - و گردی! - بر این مساله هست. بگذریم یکی از عرصه‌های گوشه ستیزی، پنلها هستن! ملت هر کاری می‌کنن که یه جوری از شر این گوشه‌ها راحت بشن! بالا می‌رن، پایین میان، تم عوض می‌کنن و یا Avant Window Navigator استفاده می‌کنن! راستی دیدینش؟

یه پروژه نسبتا جدیده برای Dock در لینوکس. Dock، جایگزین پنله و می‌شه به جای یک پنل ازش استفاده کرد! پلاگین‌های اپلتهای زیادی هم داره که می‌تونه یک Dock زیبا برای شما درست کنه... (یه چیزی شبیه این، البته اگه قشنگ باشه ;-) )

ولی در همین مدت کوتاه ( از گوشه ستیزی) تونسته خودش رو به عنوان یکی از بهترینها به جامعه گنو معرفی کنه... به نظر من ارزش یکبار نصب کردن رو داشته باشه. این هم راهنمای نصبش روی لوسید که یک روش ساده و بر اساس مخزن رو می‌نویسم. کسانی که مایل هستن، می‌تونن با دنبال کردن پست اصلی، سورس ها رو از روی bzr نصب کنن. اما به نظر من اول روش ساده تر... چون سادگی زیباست... برای این ماه رو دوست دارم. ;-)

نصب

مخزن زیر را اضافه می کنید :

sudo add-apt-repository ppa:albyrock87/lucidoppa

و در انتها به روز رسانی مخزن ها و نصب

sudo apt-get update
sudo apt-get install avant-window-navigator

و برای کسایی که نسخه ی قبلی این Dock را دارند ، تنها کافیه بعد از اضافه کردن ، مخزن دستور زیر را وارد کنند :

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade

سایر موارد

*** برای اینکه در دستکاپتون دو تا از این داک داشته باشید ، باید از روش زیر عمل کنید :

ابتدا دستور زیر را در ترمینال بزنید :

gconf-editor

بعد از قسمت سمت چپ apps->avant-window-navigator->panels رو انتخاب کنید.حالا در قسمت سمت راست panel_list رو باز کنید.در حالت عادی یک عدد ۱ اینجا هست.حالا add رو بزنید و یک عدد دو اضافه کنید.حالا از awn خارج بشید و دوباره اونو اجرا کنید.مجددا configuration editor رو باز کنید و به مسیر apps->instances->avant-window-navigator برید اینجا حالا دوتا فولدر بنام panel1 و panel2 هست.با تغییر مقادیر موجود در panel2 می تونید پنل جدیدتون رو تنظیم کنید.برای اینکه متوجه بشید چطوری باید تنظیم کنید می تونید از مقادیر موجود در panel1 الگو بگیرید.با تغییر در applet_list هر پنل می تونید اپلت های هر پنل رو مشخص کنید.فقط اینجا دقت کنید که اون عدد آخری هر اپلت باید یکتا باشه و با اپلت دیگه ای یکی نباشه.اگر به مقادیری که در applet_list وجود دارد خوب دقت کنید.متوجه فرمتش میشوید.تم رو با تغییر مقدار style می تونید عوض کنید . برای مکان قرار گیری داک با تغییر گزینه ی orient اینکار انجام میشود.

کمک بیشتر

سوالات خود را درباره این راهنما اینجا مطرح کنید.

منابع

http://ubuntuforums.org