تبلیغات
NILADIC
منوی اصلی

مقدمه

به طور کلی مودمها به دو دسته Internal و External تولید می‌شوند. تفاوت اصلی بین این دو نوع طبیعتا باید این باشد که یکی درون رایانه ولی نوع دیگر در کنار آن قرار می‌گیرد ولی موضوع به همین سادگی نیست. مودم برای پردازشهای مورد نیاز از یک تراشه استفاده می‌کند. بعضی شرکتهای تولیدکننده مودمهای Internal برای پایین آوردن هزینه تولید خود از چنین تراشه‌ای استفاده نکرده و در عوض عملکرد این تراشه را به صورت نرم‌افزاری شبیه‌سازی می‌کنند. البته این روش باعث ارزانتر شدن مودمهای تولید شده می‌شود ولی دو اشکال عمده دارد. اول اینکه مودم باید برای انجام پردازشهای خود از تراشه رایانه استفاده کند که باعث می‌شود بار اضافه‌ای روی رایانه بیاید و دوم اینکه عملکرد مودم بستگی به سیستم عامل مورد استفاده خواهد داشت زیرا وظیفه تراشه‌ای که باید در خود مودم باشد به عهده تراشه رایانه خواهد بود که این کار با کمک درایوری انجام می‌شود که صرفا برای آن سیستم عامل خاص تولید شده است.

 • (!) مودمهای Internal یا داخلی همان Software modem یا Winmodem ها هستند. توجه نمائید که مودمهای خارجی که از درگاه USB به سیستم شما وصل میشوند نیز جزو این مجموعه می‌باشند.

  (!) مودمهای External یا خارجی همان Harware modem ها هستند که از درگاه COM به سیستم شما وصل میشوند.

در حال حاضر به دلیل استفاده نکردن اوبونتو از راه‌اندازهای خصوصی و غیرمجاز، مودمهای داخلی شما پس از نصب اوبونتو قابل استفاده نیستند. بنابراین شما برای نصب مودمهای داخلی می‌بایست راه‌انداز این نوع مودمها را دریافت، نصب و پیکربندی نمائید.

مراحل کلی کار

 • تشخیص نوع مودم. برای این کار می‌بایست از برنامه scanModem استفاده نمائید. این صفحه به شما کمک خواهد کرد تا نوع مودم خود را تشخیص دهید.

 • دریافت، پیکربندی و نصب راه‌نداز مودم، در صورت نیاز
 • ساخت و برقراری اتصال به اینترنت

دریافت، پیکربندی و نصب راه‌انداز

پس از مشاهده خروجی scanModem یکی از گزینه های زیر را انتخاب نمائید:

ساخت و برقراری اتصال به اینترنت

 1. اتصال به اینترنت به کمک ابزار خط فرمانی pppconfig

 2. اتصال به اینترنت به کمک ابزار قدرتمند و متنی Wvdial

 3. اتصال به اینترنت به کمک ابزار قدرتمند و گرافیکی gnome-ppp

 4. اتصال به اینترنت به کمک ابزار گرافیکی مدیریتی Network

 5. رفع ایراد و اشکال زدایی اتصال به اینترنت با مودم