تبلیغات
NILADIC
منوی اصلی

اوبونتو چیست؟

اوبونتو یک سیستم کامل بر اساس گنو/لینوکس است که شامل بهترین و جدیدترین نرم‌افزارهای دنیای متن‌باز (اُپن سورس) که شما برای کار یا سرگرمی با رایانه به آنها نیاز خواهید داشت، می‌باشد. با اوبونتو شما قادر خواهید بود، اینترنت را مرور کنید، ایمیل بخوانید، مستندات یا متنهای صفحه گسترده یا ارائه‌هایی تهیه نموده و یا تصاویر خود را ویرایش نموده و بسیاری کارهای دیگر که به طور روزمره به کمک رایانه انجام میدهید را به سادگی انجام دهید.

واژه «اوبونتو» به چه معناست؟

اوبونتو یک لغت آفریقایی است که معانی بسیار زیبا و متعالی از روابط انسانی دارد. معنای واقعی اوبونتو این است که "آدمی به کمک انسانهای دیگر به گوهر آدمیت میرسد". این کلمه بشریت را در با هم و در کنار یکدیگر بودن معنی میکند. اوبونتو بر به اشتراک گذاشتن، وفاق عمومی و با هم بودن تاکید بسیار دارد. این کلمه به خوبی معنای واقعی نرم‌افزار آزاد و متن‌باز را در ذهن تداعی میکند. اینجا میتوانید یک مقاله بسیار خوب در مورد معانی واژه اوبونتو مطالعه نمائید. ویکیپدیا نیز مقاله بسیار خوبی در مورد معانی این واژه دارد.

چگونه اوبونتو را بنویسیم و تلفظ کنیم؟

اوبونتو یک واژه آفریقایی از Zulu و Xhosa است و به صورت اوبونتو نوشته و oo-BOON-too تلفظ میشود.

قیمت اوبونتو چقدر است؟

اوبونتو یک نرم‌افزار آزاد است و کلیه نسخه‌های آن به صورت کاملا رایگان عرضه میشود.

Canonical Ltd کیست؟

Canonical Ltd یک شرکت اروپایی است که حامی و پشتیبان تجاری اوبونتو می‌باشد. جهت مطالعه بیشتر در مورد Canonical Ltd اینجا کلیک نمائید.

با وجود عرضه رایگان اوبونتو، Canonical چگونه کسب درآمد میکند؟

منافع اصلی Canonical از طریق قراردادهای پشتیبانی تجاری و سرویسهای مهندسی تامین میشود. Canonical دارای خدمات پشتیبانی ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته است. از پشتیبانی حدود ۵۰۰ شرکت بزرگ تجاری گرفته تا مدارس، موسسات دولتی و انستیتوهای تحقیقاتی.

توزیعهای مختلف خانواده اوبونتو چه هستند؟

اوبونتو نسخه‌های مختلفی دارد. برخی با میزکارهای مختلف و برخی مخصوص نیازهای خاص. اینجا میتوانید توضیحاتی در این باره مطالعه نمائید.

کوبونتو یک نسخه رسمی بر اساس اوبونتو است که با میزکار KDE عرضه میشود. کوبونتو بخشی از پروژه اوبونتو است و از همان هسته استفاده میکند. کوبونتو یک توزیع بسیار جذاب است که دارای پتانسیلهای بالقوه میزکار KDE می‌باشد. کوبونتو از همان مخازن اوبونتو استفاده میکند و معماریهای سخت‌افزاری یکسانی را نیز پشتیبانی میکند.

ادوبونتو یک نسخه رسمی بر اساس اوبونتو است که برای استفاده در کلاسهای درس آماده شده است. ادوبونتو دارای تعداد بسیار زیادی بسته‌های نرم‌افزاری مورد نیاز محیطهای آموزشی شامل GCompris و KDE Edutainment Suite و Schooltool Calendar است. ادوبونتو با همکاری تعدادی از معلمین و محققین با ملیتهای مختلف توسعه داده شده است. ادوبونتو به معلمین و یا ارائه دهندگان مطالب امکان میدهد تا به سرعت بتوانند یک محیط آموزشی بنا نموده و آنرا مدیریت کنند.

زوبونتو یک نسخه رسمی بر اساس اوبونتو است که دارای میزکار Xfce می‌باشد. این نسخه مناسب برای کاربرانی است که دارای سخت‌افزارهای قدیمی با قابلیتهای پایین هستند. زوبونتو به طور اصلی بسته‌های میزکار را گنوم را دارد.

چگونه میزکارهای Gnome یا KDE یا Xfce را داشته باشم؟

اوبونتو، کوبونتو، ادوبونتو، زوبونتو و اوبونتو سرور دارای پایه و هسته یکسانی می‌باشند و به این ترتیب شما میتوانید هر کدام از میزکارها را روی هر یک از این نسخه‌ها نصب و استفاده نمائید.

Gnome

گنوم میزکار اصلی اوبونتو است. این میزکار با نصب بسته ubuntu-desktop نصب میشود.

KDE

کی‌دی‌ای میزکار پیش‌فرض کوبونتو است. این میزکار به کمک بسته kubuntu-desktop قابل نصب است.

Xfce

ایکس‌اف‌سی‌ای میزکار پیش‌فرض زوبونتو است. این میزکار به کمک بسته xubuntu-desktop قابل نصب است.

نسخه‌های جدید چه زمانی منتشر میشوند؟

ما هر شش ماه یک انتشار جدید داریم که ۱۸ ماه پشتیبانی امنیتی و رفع ایراد و بروزآوری ترجمه خواهد داشت.

آیا اوبونتو نسخه‌های Enterprise دارد؟

علاوه بر انتشارهای منظم، اوبونتو انتشارهای Enterprise نیز که ما به آنها "انتشارهای با پشتیبانی طولانی مدت" یا اصطلاحا LTS می‌گوییم، دارد . این نسخه‌ها پایدارتر بوده و تمیزکاری ظاهری بیشتر داشته و با ارائه ترجمه‌های جدیدتر منتشر میشوند. این نسخه‌های LTS با زمان پیشتیبانی ۵ سال در نسخه‌های سرور و ۳ سال در نسخه‌های میزکار عرضه میشوند. بروزآوری از هر نسخه LTS به نسخه LTS بعدی نیز وجود خواهد داشت.

نسخه LTS بعدی اوبونتو چه زمانی منتشر خواهد شد؟

نسخه‌های LTS با پشتیبانی طولانی مدت اوبونتو هر ۲ سال یک بار منتشر میشوند. نسخه LTS آینده اوبونتو، طبق پیش بینی‌های به عمل آمده در سال ۲۰۱۲ منتشر خواهد شد.

نسخه سرور اوبونتو چیست؟

نسخه سرور اوبونتو یک توزیع پایدار بر اساس اوبونتو است که مخصوص سرویس‌دهنده‌ها طراحی شده و توسعه داده میشود. جهت مطالعه توضیحات بیشتر در مورد سرورها اینجا را ببینید.

اوبونتو چه ابزارها و نرم‌افزارهایی دارد؟

اوبونتو یک طیف وسیع و بسیار کامل از بسته‌های نرم‌افزاری مخصوص میزکار و سرور را داراست. وقتی اوبونتو را نصب میکنید برخی از محبوب‌ترین این بسته‌های نرم‌افزاری که عموما برای کارهای روزمره کافی هستند، نصب خواهند شد. علاوه بر این شما قادر خواهید به صورت رایگان طیف بسیار وسیعی از نرم‌افزارهای رایگان را که برای نسخه‌های مختلف اوبونتو آماده میشوند، نصب نمائید.

چقدر نرم‌افزار برای اوبونتو در دسترس و قابل نصب است؟

حدود ۱۰۰۰ بسته نرم‌افزاری به صورت پیش‌فرض نصب میشوند و حدود ۱۳۰۰ بسته دارای پشتیبانی رسمی می‌باشند. علاوه بر اینها بیش از ۱۶۰۰۰ بسته نرم‌افزاری درست پس از نصب اوبونتو آماده نصب روی سیستم شما هستند. نصب این بسته‌ها از طریق اینترنت بوده و با چند کلیک ساده انجام میشود. علاوه بر این بسته‌های نرم‌افزاری مخازن غیر رسمی نیز وجود دارند که در سراسر دنیا توسط جامعه کاربران اوبونتو توسعه داده و در اختیار سایرین قرار میگیرند.

شماره و نامهای انتشار اوبونتو چگونه تعیین میشوند؟

شماره انتشارها بر اساس سال و ماه انتشار اوبونتو تعیین میشوند و نامهای انتشار نیز پیش از هر انتشار توسط Mark Shuttleworth بنیانگذار اوبونتو انتخاب و به اطلاع عموم میرسند.

 • Warty Warthog اولین انتشار رسمی اوبونتو در اکتبر ۲۰۰۴ با شماره انتشار Ubuntu 4.10
 • Hoary Hedgehog دومین انتشار رسمی اوبونتو در آوریل ۲۰۰۵ با شماره انتشار Ubuntu 5.04
 • Breezy Badger سومین انتشار رسمی اوبونتو در اکتبر ۲۰۰۵ با شماره انتشار Ubuntu 5.10
 • Dapper Drake چهارمین انتشار رسمی اوبونتو در جون ۲۰۰۶ با شماره انتشار Ubuntu 6.06 - انتشار LTS
 • Edgy Eft پنجمین انتشار رسمی اوبونتو در اکتبر ۲۰۰۶ با شماره انتشار Ubuntu 6.10
 • Feisty Fawn ششمین انتشار رسمی اوبونتو در آوریل ۲۰۰۷ با شماره انتشار Ubuntu 7.04
 • Gutsy Gibbon هفتمین انتشار رسمی اوبونتو در اکتبر ۲۰۰۷ با شماره انتشار Ubuntu 7.10
 • Hardy Heron هشتمین انتشار رسمی اوبونتو در آوریل ۲۰۰۸ با شماره انتشار Ubuntu 8.04 - انتشار LTS
 • Intrepid Ibex نهمین انتشار رسمی اوبونتو در اکتبر ۲۰۰۸ با شماره انتشار Ubuntu 8.10
 • Jaunty Jackalope دهمین انتشار رسمی اوبونتو در آوریل ۲۰۰۹ با شماره انتشار Ubuntu 9.04
 • Karmic Koala یازدهمین انتشار رسمی اوبونتو در اکتبر ۲۰۰۹ با شماره انتشار Ubuntu 9.10
 • Lucid Lynx دوازدهمین انتشار رسمی اوبونتو در آوریل ۲۰۱۰ با شماره انتشار Ubuntu 10.04 انتشار LTS
 • Natty Narwhal سیزدهمین انتشار رسمی اوبونتو در اکتبر ۲۰۱۰ با شماره انتشار Ubuntu 10.10

آیا درست است که اوبونتو سی‌دی های رایگان به ایران ارسال میکند؟

بله! به آدرس اینترنتی http://shipit.ubuntu.com بروید و چند سی‌دی درخواست کنید تا به صورت رایگان به آدرس پستی شما ارسال شود.(خیر این سرویس قطع شده است).

چگونه میتوانم سی‌دی های اوبونتو را به صورت رایگان داشته باشم؟

جهت دریافت تعدادی سی‌دی رایگان اوبونتو به http://shipit.ubuntu.com و فرم سفارش را پر کنید.

جهت دریافت تعدادی سی‌دی رایگان کوبونتو به http://shipit.kubuntu.org و فرم سفارش را پر کنید.

جهت دریافت تعدادی سی‌دی رایگان ادوبونتو به http://shipit.edubuntu.org و فرم سفارش را پر کنید.

چگونه میتوانم سی‌دی های اوبونتو را در ایران تهیه کنم؟

صفحه http://wiki.ubuntu.ir/ShareUbuntuMedia راببینید.

تفاوت نسخه Desktop و نسخه Alternate چیست؟

نسخه Desktop همان دیسک زنده اوبونتو است که بدون نیاز به نصب بر روی هارد دیسک قابلیت اجرا و بالاآوردن اوبونتو از طریق درایو سی‌دی خوان را دارد. نسخه Desktop یک نصاب گرافیکی برای نصب آسان اوبونتو دارد.

نسخه Alternate نسخه‌ای از اوبونتو است که بدون نصب بر روی هارد دیسک قابلیت اجرا ندارد. این نسخه سیستم شما را بوت نموده و از طریق یک نصاب خط فرمانی اوبونتو را روی سیستم شما نصب میکند. این نسخه امکاناتی مانند LVM یا Raid نرم‌افزاری را در صورت نیاز در زمان نصب به شما میدهد.

کدام نسخه اوبونتو از طریق سرویس ارسال رایگان فرستاده میشوند؟

شرکت Canonical اوبونتو، کوبونتو و ادوبونتو را به صورت رایگان به سراسر دنیا ارسال میکند.

تفاوت سی‌دی و DVD اوبونتو در چیست؟

نسخه DVD اوبونتو و کوبونتو دارای مجموعه‌های نرم‌افزاری بسیار کامل‌تری از بسته‌های نرم‌افزاری مربوطه هستند. DVD اوبونتو ابزارهای میزکار گنوم و DVD کوبونتو ابزارهای میزکار KDE را به‌صورت پیش‌فرض نصب می‌کنند اما شما می‌توانید با همان DVDی که در اختیار دارید اقدام به اضافه کردن هر سه میزکار گنوم، KDE و XFCE به سیستم خود کنید.

نسخه DVD در زمان بوت امکان بوت به هر ۲ صورت نسخه Alternate و Desktop را دارد.

MP3/Divx/DVDs/Quicktime/Realmedia/Flash/Java

فرمتهای غیرآزاد چندرسانه‌ای درست پس از نصب اوبونتو فعال نیستند. برای فعال نموده آنها راهنمای فعال نمودن قالبهای چندرسانه‌ای دارای محدودیت را ببینید.

آیا اوبونتو از زبان فارسی پشتیبانی میکند؟

شما بدون نصب هیچ قلم یا تنظیم اضافی قادر خواهید بود متون فارسی را در ابزارهای اداری و یا اینترنتی دیده و مرور نمائید. برای ویرایش فایلهای فارسی شما میتوانید به سادگی قلمهای اضافی را در میزکارهای اوبونتو اضافه نموده و تنظیمات فارسی نویسی را با چند کلیک موس انجام دهید. راهنمای اضافه نمودن امکانات تکمیلی زبان فارسی به اوبونتو به شما کمک خواهد کرد تا قلمهای تکمیلی را اضافه نموده و تنظیمات مناسبی را انجام دهید.

ضمنا بسیاری از منوها و ابزارها و پنجره‌های میزکارهای مختلف اوبونتو نیز به زبان فارسی ترجمه شده و پس از نصب بسته‌های مربوطه شما قادر خواهید بود میزکار اوبونتو را به فارسی ببینید.

راه‌اندازی مودمها و اتصال به اینترنت در اوبونتو چگونه است؟

راه‌اندازی برخی از مودم ها به سادگی آب خوردن و راه‌اندازی برخی دیگر سخت است و گاهی روزها وقت کاربران را می گیرد. با این وجود راهنمای نصب مودم و اتصال به اینترنت در اوبونتو کمک خوبی برای شماست.