تبلیغات
NILADIC
منوی اصلی

معرفی

اُپرا مرورگری قدرتمند و پرکاربرد و دارای امکانات بسیار گسترده‌ای برای استفاده‌های روزمره در اینترنت است. اپرا دارای امکاناتی نظیر مسدود کردن پنجره های پاپ آپ، ایمیل خوان کارآمد، نرم افزار خبر خوان RSS، گپ و گفتگو در IRC، سیستم مدیریتی کلمات عبور بسیار قوی برای نگهداری کلمات عبور شما در سایت های مختلف می باشد. همچنین این مرورگر بسیار قوی این امکان را به شما میدهد که کلیه قسمت های آن را بر حسب سلیقه خود شخصی و سفارشی نمایید. از دیگر امکانات اپرا می‌توان به سیستم مدیریت دانلود داخلی اپرا که قابلیت دانلود فایل های تورنت را نیز دارا می باشد اشاره نمود.

اخطار:اپرا یک نرم افزار آزاد نیست!

نصب

جهت نصب اُپرا در محیط سیستم عامل گنو/لینوکس اوبونتو میتوانید به یکی از ۲ روش زیر عمل نمائید. در روش اول شما به صورت اتوماتیک از بروزآوریهای امنیتی و رفع ایراد اُپرا آگاه خواهید شد ولی در روش دوم این امکان وجود ندارد.

نصب اتوماتیک از مخزن اپرا

ابتدا می بایست مخزن مورد نیاز را به لیست مخازن خود در اوبونتو اضافه نمایید پس لیست مخازن را باز میکنیم :

sudo gedit /etc/apt/sources.list 

سپس یکی از دو مخزن زیر را در انتهای فایل متنی کپی کنید و پس از زدن یک اینتر فایل را ذخیره کنید .

برای اخرین نسخه پایدار :

deb http://deb.opera.com/opera/ stable non-free 

برای اخرین نسخه ازمایشی :

deb http://deb.opera.com/opera-beta/ stable non-free 

سپس لیست مخازن را اپدیت کنید :

sudo apt-get update 

در مرحله آخر برای نصب اپرا دستور زیر را وارد نمایید. در صورتیکه از شما سوالی پرسیده شد با فشردن دکمه Y و Enter مراحل را دنبال نمایید. به این ترتیب فایل های لازم از اینترنت دانلود و بر روی سیستم شما نصب خواهد شد.

sudo apt-get install opera 

برای اجرای اُپرا روی Applications > Internet > Opera کلیک نمائید.

اخطار:اپرا یک نرم افزار آزاد نیست!

نصب دستی

  • /!\ توجه نمائید که در صورت نصب با این روش دیگر شما به صورت اتوماتیک از بروزآوریهای امنیتی یا رفع ایراد در اُپرا مطلع نخواهید شد. جهت نصب به این روش ابتدا می‌بایست بسته اُپرا را از اینترنت به صورت دستی دریافت و نصب نمائید.

برای نسخه پایدار 64bit :

sudo aptitude install libqt3-mt wget -c http://ftp.heanet.ie/pub/opera/linux/1151/opera_11.51.1087_amd64.deb sudo dpkg -i opera_11.51.1087_amd64.deb 

برای نسخه پایدار 32bit :

sudo aptitude install libqt3-mt wget -c http://ftp.heanet.ie/pub/opera/linux/1151/opera_11.51.1087_i386.deb  sudo dpkg -i opera_11.51.1087_i386.deb 

برای اجرای اُپرا روی Applications > Internet > Opera کلیک نمائید.

اخطار:اپرا یک نرم افزار آزاد نیست!