تبلیغات
NILADIC
منوی اصلی

برنامه نویسی AVR مفرح است، ولی برخی اوقات محیط‌های توسعه‌ی تولیدکنندگان، نگه‌داری کد را به یک کار سخت و طاقت‌فرسا تبدیل می‌کنند. اگر شما به دنبال یک نرم‌افزار آزاد، با کیفیت و کراس پلت‌فرم برای برنامه‌نویسی AVR هستید، Eclipse یک انتخاب خوب است.

انتقال به به یک محیط توسعه‌ی مجتمع (IDE) مثل Eclipse یک گام منطقی از یاد گیری به توابع پایه‌ای برنامه است. با استفاده از یک IDE شما قادر خواهید بود آسان‌تر کار کنید و با یک طیف از ابزارها، درون یک برنامه کار کنید. شما قادر خواهید بود به آسانی کدتان را بسته‌بندی کرده و دوباره مورد استفاده قرار دهید و هم‌چنین به توابع پیش‌رفته‌ایی چون تحلیل کد دسترسی خواهید داشت. برای جزئیات در مورد این‌گونه مزایا نگاه سریعی به «مرحله ۱۲: تور سریع قابلیت‌های باحال» بیندازید.

در این دستورالعمل من به شما نشان می‌دهم که چه‌گونه Eclipse را برای برنامه‌نویسی میکروکنترلر‌های AVR نصب و تنظیم کنید.

چرا؟

‫Eclipse باحال است. در واقع خیلی باحال. در مقایسه با چیزی مثل نرم‌افزار برنامه‌نویسی Arduino، محیط Eclipse مثل چاقوی ارتش سوییس است.

برای مثال، محیط برنامه‌نویسی Arduino فقط به شما اجازه می‌دهد که در هر زمان روی یک پرونده کار کنید. هم‌چنین اگر بخواهید نام یک متغیر را تغییر دهید باید از جست‌وجو و تعویض استفاده کنید. اگر بخواهید کدی را گرفته و آن را با متدی بسته‌بندی کنید، مجبورید این کار را به صورت دستی انجام دهید. Eclipse می‌تواند در این‌گونه کارهای خسته کننده و بسیار کارهای دیگر به شما کمک کند. در صحبت کلی‌تر، انتقال به یک IDE با امکانات کامل مثل Eclipse، خیزش از محیط‌های با امکانات کم است.

نکته: بله، Eclipse می‌تواند برای برنامه نویسی Arduino استفاده شود - با این حال تنظیمات این کار کمی پیچیده‌تر است و جزئیات استفاده از Arduino در Eclipse در این‌جا مطرح نمی‌شوند

آماده سازی

اگر کاربر یک رایانه‌ی دفتری هستید (مثلا در محل کارتان) نیاز به گرفتن اجازه جهت نصب برنامه روی ماشینتان دارید. هم‌چنین بهتر است بررسی کنید که فایروال شرکت، سایت‌های http://eclipse.org و http://sourceforge.net را نبسته باشد (کافی است این نشانی‌ها را در خط آدرس مرورگرتان تایپ کرده و اینتر را بزنید، اگر از فایروالتان اخطار گرفتید، به این سایت‌ها دسترسی ندارید).

اگر روی یک کامپیوتر خانگی با ارتباط اینترنتی قابل قبول کار می کنید و رایانه‌ی شما پورت USB دارد چه خوب.

توجه

این نوشتار ناقص است.